Souhlasím
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
  Hotline: 00420-730 175 651    kuryrnaslovensko s.r.o., V olšinách 2300/75, Strašnice, 100 00 Praha 10

Zumba jako párty: Hlavní slovo má hudba.

Zumba fitness je disciplína na pomezí sportu a tance. Jedná se o první disciplínu ve fitness centrech, která je veselá a zábavná. Kvalitně vedená lekce je prospěšná nejen tělu, ale výrazně ovlivňuje i psychiku, cvičenci zažívají endorfinové opojení. Nemá pokročilostní úrovně. Dle originálního kurzu není ve formě kurzů - jsou provozovány otevřené hodiny (openclass)

Zumba je typická svojí hravostí, chorografie reaguje precizně na hudbu. S novou hudební pasáží se objevuje nový pohyb, taneční krok.

Sportovní hledisko, tanec a role hudby

Zumba jako párty: Hlavní slovo má hudba. Je velmi hlasitá, jako na párty. Instruktor používá po vzoru zakladatele Zumby Beta Pereze neverbální cueing, mikroport se v Zumbě nevyužívá, není třeba, nikdo nechce rušit poslech hudby, lekci vede právě hudba. Účastníci lekce se řídí změnami hudby v konkrétní skladbě - choreografie je dle této metody předem připravena a instruktor přesně na tyto změny reaguje a dává neverbální signály svým studentům. Mnohdy jsou slyšet i reakce rozvášněných tanečníků - kteří při gradující atmosféře a energii v oblíbené skladbě křičí, hvízdají a dávají najevo jak je lekce baví.

Zumba v porovnání s aerobikem

Zumba má s aerobikem společného jen vztah a roli instruktora vůči cvičícím v sále. Aerobik potřebuje mikroport, s jehož pomocí instruktor dává pokyny, napravuje držení těla. Zumba inspirovaná tancem příchozí tímto nestresuje, cvičenec dělá jen to, co sám zvládne motoricky.

Prvky/kroky aerobiku se v zumbě absolutně nepoužívají - výjimkou je warm-up, kde se používá několik triviálních základních kroků aerobiku, kde nehrozí žádné poškození těla. Díky používání prvků z tradičních latino tancůz latino prostředí se výrazně posiluje hluboký stabilizační systém páteře (CORE), ten klasický aerobik poněkud opomíjí.

Zumba v porovnání s taneční lekcí: Pohyb latino tanců je přirozený a z této přirozenosti Zumba vychází. Držení rukou není inspirováno jazzem, ale je přirozené. Zumba nemá v zásadě moc společného s taneční lekcí - instruktor během lekce Zumby choreorafie a taneční kroky nevysvětluje. Při Zumbě stále hraje hudba, cvičenci se vše učí během lekce, forma výuky nováčků je dána schopnostmi a zkušenostmi instruktora. Kroky jsou tak lehké, že extra výuka není třeba.

Sportovní/fitness hledisko

Zumba představuje aerobní trénink. Jedná se o formu intervalového tréninku, využívá se pojmenování (intermittent training) - "přerušovaný trénink". Instruktor dle návodu ze školení střídá pomalé a rychlé skladby, čímž dosahuje velmi efektivního tréninku, podobného intervalovému tréninku, při kterém se velmi efektivně spaluje tuk. Při jedné lekci se spálí 300-1000kcal.

Tepová frekvence se po dobu tréninku udržuje v aerobní zóně, zvyšuje se a klesá s měnící se skladbou, instruktoři mají instrukce jak poznat nevhodnou anaerobní zónu u cvičících. Zumba výrazeně posiluje CORE (reggaeton ad. tance s prvky v bocích), dochází ke zvyšování bazálního metabolického výdeje, aneb ke zvýšení spalování.

 

Fotogalerie

Ke stažení

  • a20 (1,9 MB)
  • 20 (1,9 MB)
scroll up